fallback

ЕСО иска предоговаряне на цената на "зеления" ток

Това да стане след финансов одит на ВЕИ операторите, предлага изпълнителният директор на ЕСО доц. Валентин Колев

15:33 | 26.11.13 г. 4

Електроенергийният системен оператор (ЕСО) иска да бъде предоговорена цената на електроенергията, която се произвежда от възобновяеми енергийни източници. Това каза доц. Валентин Колев, изпълнителен директор на ЕСО, на форум за управлението на държавните предприятия.

В момента в сектор "Енергетика" тече радикална реформа, свързана с преобразуването на НЕК и отделянето на ЕСО, припомни той. "Пред нас стои една тежка задача - ние трябва от едно губещо предприятие като НЕК, да направим две печеливши. В теорията на финансите това е невъзможно", отбеляза Колев.

"В НЕК пристигат едни средства, 30% от тях отиват за покриване на разходите по дългосрочните договори за купуване на електроенергия от "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3". Още почти толкова отиват за разходите, свързани с възобновяемите източници. Остават около 40%, с които да се покрият разходите на АЕЦ "Козлодуй", на "Марица Изток 2", НЕК, ЕСО, заводските централи и централите с комбинирано производство. Финансовата рамка няма как да издържи при тези параметри", каза Колев.

Шефът на ЕСО предлага да се направи финансов одит на ВЕИ операторите и където финансовият модел не съответства, да има корекция на цената на изкупуваната електроенергия.

Колев поиска ЕК да прояви нужното разбиране и България да получи компенсации за „доста интензивното развитие на ВЕИ“, което е довело до проблеми при управлението на енергийната система и необходимост от инвестиции.

Вицепремиерът Даниела Бобева съобщи, че преди две седмици е излязла препоръка на ЕК – „там, където имаме фиксирани изкупни цени за ток, да се предприемат мерки за предоговаряне на условията“. Това предложение предстои да бъде обсъждано с ВЕИ операторите.

До две – три седмици ще е готов проектът на енергийна стратегия, съобщи още Бобева.

Тя коментира още, че няма енергиен сектор в Европа, където всичко да е абсолютно безпроблемно. В Европа, а и в България, имало проблеми заради неправилни решения, свързани с изкупуването на скъпа енергия. В условията на криза нито домакинствата, нито фирмите, могат да си позволят скъпи сметки за ток. Имаме нужда от ребалансиране на енергетиката, а системата да върви към либерализация, отбеляза вицепремиерът.

Пред журналисти Валентин Колев коментира още, че преди да приключи процесът по преобразуването на ЕСО като независим оператор, няма как да се обсъжда създаването на енергийна борса. Една от причините – ще се наложи да бъдат подготвени нови документи за организиране на борсовия пазар. Все пак създаването на енергийна борса остава сред приоритетите на ЕСО, стана ясно от коментара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:12 | 08.09.22 г.
fallback